Intervenciók 2020
40 éve nyílt meg az érsekújvári Ernest Zmeták Művészeti Galéria 16. – 20. századbeli európai művészetet bemutató állandó kiállítása – az Ernest Zmeták és Danica Zmetáková által adományozott művekből. Az adományozók nagyszabású gesztusának évfordulójáról az egész év folyamán az állandó kiállítás anyagába való INTERVENCIÓK sorozattal emlékezünk meg. Az esemény keretében havonta instalálunk egy művet a galéria gyűjteményéből az állandó kiállítás anyagába. Célunk, hogy felhívjuk a figyelmet a gyűjteményre, egyben lehetővé tegyük a történelmi és a kortárs gyűjtemény párbeszédét.
Koncepció: Helena Markusková
EVA CISÁROVÁ – MINÁRIKOVÁ (1945)
ÁBÉCÉSKÖNYV, 1998
A faliszőnyegszövés-technika egyéni válfajainak úttörője, Eva Cisárová – Mináriková, a műfajt haptikus és strukturális szövéssel, történelmi textíliák értelmezésével és idézetével gazdagította, valamintreciklált anyagok bevonásával a textilművészetbe. A filcből készült monumentális könyv, egyikefőműveinek. Szerepelt önálló kiállításán az érsekújvári Ernest Zmeták Művészeti Galériában (2009).Alkotó gondolkodását, reciklált textil-fragmentumokat értelmező és hétköznapi haszálatra készült anonim textíliák emlékezetét feldolgozó munkamódszerét reprezentálja. A nagyméretű könyv lapjaira –a gyűjteményéből származó különböző textildarabokat aplikált – kézimunkák, szegélyek, minták, monogramok maradványait. Ezáltal egy tűnőfélben levő világ hiteles nyomainak mintakönyvét hozta létre. Az ábécéskönyv, mint az írástudás metaforája – itt a privát történelem krónikájaként és a helyi kulturális emlékezet maradványainak enciklopédiájaként működik – egyúttal ismeretlen nők hétköznapi munkája előtti tisztelgésként.
STANISLAV DIVIŠ (1953)
EMLÉKEZÉS A 90-ES SZPARTAKIÁDRA 15. SZ.R., 2015
Az emblematikus sorozatból származó képben, Stanislav Diviš folytatta saját elmélete: a „tudományos realizmus“ feldolgozását, amelyben a készen talált valóság stratégiáját ironizálta, élénk színhatású festményekben. Az 1990-re tervezett Szpartakiád tornagyakorlatainak sematikus ábrái hatottak rá, melynek megvalósítása a rendszerváltás után, értelmetlenné vált. Évtizedek folyamán, az ábrák értelmezéseiből fokozatosan kikopott az ideológiai tartalom. A képek látványos mértani kompozíciókká váltak. A tornászcsoportok mozgását megjelenítő alapelemek, pedig dimanikus hieroglifákká, melyben az egység totalitárius ünnepének emlékezete már csak metaforikusan, az eredeti ábrákra való utalásban s a szigorúan szervezett szimmetriában él tovább. A ritmikusan felvonuló elemek, bonyolult mintákat alkotnak a raszteren belül. Egyaránt utalnak a hierarchizált rendszerre – valamint a művész kulcsfontosságú témáira: a feledésbe merült tudás és az elhalványuló emlékezet vizsgálatára. A látszólag „problémátlan“ szép festményben, a művészeti, kulturális, szakrális, ideológiai és önéletrajzi jelentéseket rétegzi – összegezve az ország történetét és saját tapasztalatait. A kor karakterét meghatározó ideológiai diktatúrára való emlékezés – ezúttal a történelem kritkus olvasatának partitúrájává válik.
Oppozícióban Funkcionáló Underground-art (O.F.U.), 2018
Rónai Péter egyik kulcsfontosságú installációja különböző típusú lábtörlőkre festett egyedi konceptuális akril festményből áll. A művészeti színtér tettrekész kritikusa, a művész és a művészet helyzetéről, a művészeti színtérről, az elméleti diskurzusokról, a mű státuszáról, a művész és teoretikus viszonyáról, az elméletek szerepéről, a művészeti piacról, a maradandóságról, a művészettörténet nagy mítoszairól gondolkodik bennük. Telitalálatba illő nyelvi játékokban megfogalmazott kommentárjaiban, mindent célba vesz, ami a művészetet érinti. Nem véletlenül választotta üzenethordozónak a lábtörlőket – mivel a médium, egyszerűen elsöprőerejű. Világosan és tömören szólva: a művészet olyan mint egy lábtörlő, amelybe mindenki beletörli a lábát... A művészet nagyságaihoz intézett ironikus tisztelgéseihez hűen, a padlóra helyezett ready-made installációt ezúttal a halhatatlan U.F.O.-nautának, a lábtörlő mint antiművészeti médium felfedezőjének, Július Kollernek címezte. A művet a pozsonyi Galéria 19-ben mutatta be (2018), majd az Ernest Zmeták Művészeti Galériának adományozta (2019). Az installáció, a maga teljességében, magába foglalja a képzőművészet szinte minden aspektusát – a-tól z-ig, a magas művészettől – az alacsonyig, a szellemes szondáktól kezdve, az „enciklopedikus“ áttekintést nyújtó nézetekig.
VERONIKA RÓNAIOVÁ (1951)
AFORIZMUS I., 2006
A vérbeli festőnő az elmúlt húsz évben munkásságát vizuális archívumként értelmezi, amelyben a műfaj aktuális kérdéseire is reagál. A kulcsfontosságú Aforizmus I.-et (2006), állásfoglalásnak tekinthetjük a festészet mediális korszakbeli helyzetét érintő vitákban. Egy ars poetikus vallomás, a művészettörténet különböző korszakain áthaladó, gyakran kétségbevont hagyományos műfaj iránt. A festőnő, a festmény mint vizuális műfaj lényegét célozza meg benne – a látástól való függését, melynek folyamán a szem egészben ragadja meg a vásznat, vagy pásztázó tekintetével bejárja azt, majd összegzi a látottakat. A látás aktusát nem helyettesítheti más érzék és bár a szöveg itt jelentésalkotóként lép a képbe – (AMIT A SZEM LÁT, A FÜL NEM HALL) – a „kép az kép“, s ez Veronika Rónaiová számára elsősorban festett képet jelent. A mű a posztduchamp-i festészet apológiája – amely a szemen keresztül az értelemhez szól – egyben elhatárolódik az akkoriban expanzívan fellépő mediális művészettől. A rejtett önéletrajzi mozzanatokat ezúttal a kép „modelljei“ – a festőnő lányai képviselik. A sugdolódzó lányok nagyközelbe hozott arcának részlete – a képbe kódolt titkok átadhatatlanságát teszi láthatóvá.
JÚNIUS
Rudolf Fila (1932 – 2015), Vetélőujj, 1990
A 70-es évek végén kezdett Rudolf Fila felnagyított női testfragmentumokat festeni – Testféleségekcímmel, amelyeket egy erőteljes festői gesztussal kommentált. A figurális festészetet az absztrakcióval,a kutliváltan fegyelmezett előadásmódot, a „destruktív“ spontán kifejezéssel szembesítette bennük – ironikus komentárt folytatva a saját eszközeit vizsgáló médiumelemzés és a téma recepciója révén. AVetélőujj című képe e nyílt sorozat jellegzetes darabja. Rudolf Filának a művészettörténettel és saját műveivel folytatott párbeszéd iránti, valamint a manierista esztétika, az artisztikus gesztusok, a női test frivol erotikája, mint hagyományos „nagy“ téma iránti vonzalma rezonált benne. A kép központi motívuma egy nagyközelbe hozott kéz részlete – egy bizonytalan gesztus – a szerteágazó ujjak „arabeszkje“, az érintés megidézése, amely a test felderíthetetlen territóriumaiban zajlik le. A festmény érzékiségét – a tubusból kinyomott festékpaszták agresszív, strukturális beavatkozásai korrigálják. A„nyers“ pasztózus festéknyomok, követik az ujjak vonalát, ugyanazokkal a színekkel stigmatizálják a kezet, mint amelyek a pointillista festmény alapanyagát alkotják. A „médium saját eszközeivel történő elemzését“ illetve saját művének értelmezését, a festő ironikus címmel írta felül, utalva a kéz erőteljesnagyujjának és a „madarak negyedik mozgó ujjának“ analógiáira – egyben az animális ösztönökre.
ÁPRILIS
BOHDAN HOSTIŇÁK (1968), Lépés az ürességbe, 1997
Bohdan Hostiňák kezdettől fogva festészettel foglalkozik – függetlenül a kor tendenciáitól. A festmény számára kifejezőeszköz, szakmai érdeklődés tárgya, a megismerés formája. A mesterségbelileg tökéletes kivitelezésű olajfestmény technikáját preferálja, az illuzív ábrázolást, mint az intellektuális reflexió formáját, az imagináció és a létről való elmélkedés eszközét. 1997-ben néhány képet festett, a „lépés az ürességbe“ témáját variálva – egy képkivágásszerűen megjelenített idillikus felhős kék égboltot, csupasz faágakkal. Az egyik ág végén, egy rózsaszín kukac egyensúlyoz a „döntő pillanat előtt“. A természetben lejátszódó szokványos jelenetet, a festő az egzisztenciális helyzet metaforájává változtatta át. A mikrokozmosz apró drámáját ábrázolta, egy jelentéktelen eseményt, a „történelem“ időtlen áramlásában – a természet részeként. A kukacok, férgek, lárvák motívuma, mint „a létet és nemlétet összekötő átmeneti forma“ szinonímája végigvonul munkásságán. Ezúttal egy végletes helyzetben örökítette meg. Észrevétlenül eljátszadozott az ellentétekkel: az árkádiai tájjal, ahol a halál leselkedik, a hétköznapi eseménnyel, amely példázattá válik, a látvány szépségével, amely meghaladva a látottakat, gondolkodásra ösztönöz.
OTVORIŤ GALÉRIU
(galéria obsahuje 8 obrázkov)