PERMANENS INTERVENCIÓK
2020 – ban az Ernest Zmeták és Danica Zmetáková ajándéka (1980) révén létrejött első Állandó kiállítás keletkezéséről, a jelenlegi expozíciónak, a galéria kortárs gyűjteményéből illetve raktárából származó művekkel való frissítésével emlékeztünk meg. Az „Intervenciók“ címen lezajló eseményre, ahol főleg a művek stílusbeli, tematikai vagy műfaji analógiáinak kommunikációját hangsúlyoztuk, nagyjából havonta került sor. Mindez a pandémia idején volt, s bár az események a galériában történtek, a látogatók főleg a virtuális térben követhették őket. A Permanens intervenciók folytatják ezt a koncepciót, mindössze annyi a különbséggel, hogy rapszódikus időtartamuk, az expozíció törzsanyagát alkotó művek ideiglenes távollététől függ. Tehát rendszerint azok restaurálásakor, vagy ritkábban kiállításra való kölcsönzésekor kerülnek sorra.
Koncepció: Helena Markusková
ĽUDOVÍT HOLOŠKA: NATIVITÁS, 1995, olaj, vászon, 80×65 cm
Ez az érzékeny görög ikon-értelmezés, a művész emblematikus művei közé tartozik. A 15. – 16. századi görög ikonok kiállítása hatására készült, amit a Velencei Biennálé (1993) ideje alatt látott. Már tanulmányai folyamán érdeklődött az ikonok iránt. Megragadta jelszerű nyelvük, valamint az „ikonírók” eltérő egyéni stílusa. Később a vizuális emlékezet szerepét vizsgálta, a látottak átalakulását mentális képpé. Az ikonok, mint a szakrális témák szimbolikus ábrázolásai, reduktív nyelvükkel és a transzcendentális tartalmak láthatóvá tételével vonzották.
Ezt a képet a munkásságában beálló radikális fordulat idején festette, amikor a belső megtisztulás, s a lehalkuló színskálájú expresszív festészet felé haladt. A motívum önállósulását és töredékességét hangsúlyozta – az emlékezet szelektív munkáját érzékeltette. A fő témát, Szűz Mária szimbolikus fekvő alakját, ragyogó alapszínekkel – kékkel, pirossal, sárgával jelezte, s feketével hangsúlyozta. A halványszürke gesztikus háttér – az ikonok megkopott aranyozott hátterére emlékeztet. Mária törékeny jelszerű alakja – visszhangként lebeg a végtelen szakrális térben. Kagylóformára emlékeztet – a gyöngyszem – a Megváltó – metaforikus burkára. Ľudovít Hološka a szakrális és a profán határán egyensúlyozva – újszerűen ragadta meg a szakrális témát. A szuggesztíven megfestett éteri szépségű műben, saját tapasztalatain átszűrve ötvözte a különböző művészeti hagyományokat – rendkívüli érzékét a szín-, forma- és rajz iránt, a gesztikus háttér expresszív „rossz festészetével“, az ábrázoló és absztrakt művészet örökségét, a művészet intellektuális és érzelmi oldalát.
Koncepció: Helena Markusková
JOZEF KLISKÝ: K. FEJE, 2007, kő, 58×30×30 cm
Kassák Lajos lírai portréját Jozef Kliský porózus rózsaszín riolitból faragta a Tisztelet Kassáknak3 című kiállításra (2007), amely az avantgárd művész iránti tisztelgés-sorozat záróakkordja volt az érsekújvári Művészeti Galériában. A hagyományos műfajok iránt vonzódó szobrász, Kassák Lajos hőskorszakából (1909 – 1925) származó képmásaiból kiinduló, radikálisan leegyszerűsített szimbolikus portré-típust választotta. A művész jellegzetes vonásait szerves formákra redukálta: arcának profillal átszelt oválisa, áthalad hosszú hajának masszív aszimmetrikus tömegébe – amin a feje nyugszik. Az avantgárd művész emblematikus portréját alkotta meg, amelyben összegezte egyénisége és munkássága esszenciális vonásait: a megalkuvást nem ismerő személyiség fiatalos pátoszát és provokatív újító gesztusát. A szobrászt „kulturális nomádizmusa” jegyében, Kassák Lajos expresszív avantgárd portréi (Spangher Ferenc: Kassák, 1918), de az egyetemes szobrászat klasszikus alkotásai is inspirálták (Constantin Brancusi: Alvó múzsa, 1909), vagy a művész kollázs-önarcképéről (1923 – 1964) származó néger maszk. Egy egyedülálló, a műfaj elemeit szintetizáló portrét alkotott: a személyiség időtlen kifejezését – amely magába foglalja a tisztelet gesztusát
Koncepcia / Koncepció: Helena Markusková
OTVORIŤ GALÉRIU
(galéria obsahuje 2 obrázky)