Projekt-1/LIZA GENNART

vernisáž - 24. novembra 2022 o 17.00 hodine

kurátor: Kati M. Decsi
Výstava potrvá do 14. januára 2023

Galéria umenia Ernesta Zmetáka v Nových Zámkoch uviedla v roku 2021 pilotný ročník PROJEKTU –1. Projekt je novou platformou na prezentáciu umenia a jej „presahov” v pivničných priestoroch galérie. Prináša výstavy z rôznych oblastí, ktoré predstavia site-specific inštalácie nielen malieb, kresieb, sôch, ale napr. aj typografie, alebo rôznych intermediálnych projektov. Druhý ročník PROJEKTU –1 pokračuje výstavou s názvom Liza Gennart.

LIZA GENNART je meno neurónovej siete, ktorá generuje slovenskú poéziu. V priestore Galérie umenia Ermesta Zmetáka sa predstaví vo svojej intermediálnej podobe: prostredníctvom interaktívnej digitálnej poézie v kinetickej forme, v priestore zavesenými transparentnými fóliami s textom a workshopom generovania poézie na vlastné heslá, ktoré budú vystavené. Táto site-specific inštalácia umožní návštevníkom a návštevníčkam byť súčasťou experimentálneho poetického projektu, ktorý reflektuje súčasné technologické možnosti a informačnú spoločnosť. Liza tvorí prostredníctvom vyladeného jazykového modelu GPT-2. S cieľom naučiť Lizu tvoriť poéziu v slovenčine, bola natrénovaná na literárnom korpuse, ktorý pozostáva z viac než 2000 (prevažne poetických) titulov, najmä súčasnej tvorby. Prostredníctvom neho sa naučila, ako funguje slovenský jazyk. Za knihu Výsledky vzniku (Drewo a srd, 2020) sa Liza stala laureátkou národnej cenu za poéziu Zlatá vlna 2021.

Zuzana Husárová je autorka a teoretička elektronickej literatúry, tvorí aj experimentálnu a zvukovú poéziu a poetické performancie. Má doktorát z literárnej vedy (ÚSvL SAV), pôsobí na Digitálnych umeniach VŠVU v Bratislave, je zodpovednou redaktorkou časopisu Glosolália. Jej teoretické a umelecké diela boli publikované v Európe, USA a Južnej Kórei, projekty boli vystavené a performované v Paríži, Londýne, Viedni, Krakove, Bostone, Montclairi a inde.

Ľubomír Panák je programátor, hudobník a fotograf. V roku 2016 vydal album Lullabies (for Stela) na labeli Exitab. Jeho elektronická hudba sa objavila aj vo viacerých hudobných kompiláciách, na slovenskej experimentálnej hudobnej scéne pôsobí ako producent (vlastné skladby a remixy) a DJ. Spolu so Zuzanou Husárovou vytvoril niekoľko interaktívnych digitálnych diel.


Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.